Arménsky premiér sa zúčastnil na otvorení ťažobnej farmy, ktorá sa plánuje stať jednou z najväčších na svete

18. októbra sa podľa arménskych novín malo uskutočniť slávnostné otvorenie novej ťažobnej  farmy, ktorá sa považuje za jednu z najväčších na svete. Otvorenie prebiehalo v Jerevane, hlavnom meste Arménska, zúčastnil sa ho aj arménsky premiér Nikol Pashinyan, spolu s ďalšími významnými politikmi.

Nová ťažobná farma je spoločným podnikom veľkého arménskeho spolku Multi Group, založeným oligarchom a politikom Gagikom Tsarukyanom a kontroverznou medzinárodnou ťažobnou spoločnosťou Omnia Tech.

Tsarukyan je zakladateľom Aliancie Tsarukyan, ktorá predstavuje druhý najväčší blok v arménskom parlamente a ktorá v krajinských voľbách v roku 2017 obdržala viac ako 27 percent hlasov. Tsarukyan je tiež kľúčovým obchodným partnerom bývalého arménskeho prezidenta Roberta Kocharyana. Spoločnosť Multi Group zamestnáva viac ako 25,000 ľudí prostredníctvom rôznych dcérskych spoločností, dodali News Armenia.

Popri premiérovi Nikolovi Pashinyanovi a Tsarukyanovi sa na podujatí zúčastnili mnohí medzinárodne významní podnikatelia, pričom Tsarukyan bol hlavným hostiteľom, nakoľko hostil podnikateľov  z takmer štyridsiatich krajín. Tsarukyan uviedol, že:

„Je to dôležitý krok smerom k rozvoju sektora informačných technológií, najmä preto, že predstavitelia zahraničných obchodných kruhov sa plánujú stretnúť s  členmi vlády, aby zistili možnosti nových a ambicióznejších investícií do arménskej ekonomiky a rozšírili spoluprácu.“

Veľké investície

Arménske noviny dodali, že približne $50 miliónov dolárov bolo investovaných do vytvorenia novej ťažobnej farmy, ktorá má v súčasnosti 3,000 ťažobných strojov, ktoré ťažia BTC a ETH. Uvádzajú, že do budúcnosti plánujú rozšíriť počet ťažobných strojov až na 120,000.

Ďalej sa uvádza, že „firma Omnia je vlastníkom zariadení používaných v týchto ťažobných farmách“, ktoré používa aj prominentná spoločnosť Genesis Mining. Omnia taktiež  tvrdí,  že poskytuje firme Genesis Mining ťažobné stroje a financuje ich  servis.

Spomínaný posledný bod je veľmi kontroverzný, vzhľadom na to, že v roku 2017 bola spoločnosť Omnia obvinená zo zneužitia značky Genesis a falošne uvádzala, že spolupracuje s touto významnou firmou, ktorá opakovane vyvrátila toto tvrdenie a objasnila, že spoločnosť Omnia jednoducho kúpila hashpower od firmy a bola zákazníkom, ale bez oficiálneho partnerstva alebo zásadných obchodných väzieb.

V máji tohto roku bola Omnia ďalej obvinená z prevádzky pyramídovej schémybezpečnostným výskumníkom Chrisom Kubeckom, ktorý taktiež  zdôraznil falošné tvrdenia spoločnosti, ako napríklad to že majú legitímnu asociáciu s Genesis Mining.

Na situáciu reagoval aj ruský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý navrhol, aby všetky krajiny v Eurázijskej hospodárskej únii (EAEU), vrátane Arménska boli súčasťou jednotného krypto regulačného prístupu vzhľadom na silné a úzke hospodárske väzby medzi členmi bloku.

Zdroj: kryptoportal.sk

Foto: tlkuk.co.uk