Čo je kryptomena?

Svet sa mení, digitalizuje sa. Kedysi sa platilo barterom, neskôr plátnom, olejom, mincami, papierovými peniazmi a dnes platíme elektronicky kartami. Vývoj neustále napreduje. Do 5 až 10 rokov sa predpokladá, že sa bude platiť už len výhradne elektronicky.

Vyhovuje to bankám, aj vládam. Súčasné peniaze sú totiž drahé. Nesú so sebou náklady na bezpečnosť, na prepravu, na tlač, nie sú veľmi trvanlivé, dajú sa sfalšovať, jednoducho peniaze stoja peniaze. A tento fakt spôsobuje, že čoraz viac platíme digitálnymi peniazmi, ktoré naproti tomu sú lacnejšie, bezpečnejšie a rýchlejšie. Otázka je, sú digitálne peniaze od bánk a štátov, tie ktoré poznáme dnes, tá správna cesta? A ak nie, čo by mohlo byť?

Hlavná definícia kryptomeny je, že využíva a implementuje princípy kryptografie na vytvorenie distribuovanej, decentralizovanej a bezpečnej digitálnej meny. Dnešné kryptomeny sa stali globálnym fenoménom, ktorý mal byť vo svete už všeobecne známym. Hoci im veľa ľudí stále nedôveruje alebo nerozumie, banky, vlády a mnohé spoločnosti si už plne uvedomujú ich dôležitosť.

Tento článok sa Vám pokúsi vysvetliť to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o kryptomenách. Po tom, čo si ho prečítate, budete o nich vedieť viac ako väčšina ľudí z Vášho okolia.

„V budúcnosti budú peňažné transakcie digitálne, medzinárodné a skoro zadarmo.“

Bill Gates

Vznik a vývoj kryptomeny
Prvá kryptomena, s ktorou sa začalo obchodovať, bol Bitcoin v roku 2009 (3. januára 2009 bol vytvorený prvý blok v Blockchaine tzv. Bitcoin Genesis Block) a za jej autora sa považuje človek s prezývkou Satoshi Nakamoto (táto osoba v reálnom živote neexistuje a môže ísť kľudne aj o skupinu ľudí).

Len málo ľudí vie, že kryptomeny sa objavili ako vedľajší produkt iného nápadu. Satoshi Nakamoto nemal(i) nikdy v úmysle vymyslieť digitálnu menu. Začiatkom roka 2009, pri uvedení Bitcoinu, spoločnosť Satoshi vyhlásila, že vyvíjali „Peer-to-peer elektronický peňažný systém.“ Ich cieľom bolo vymyslieť niečo, čo sa nikomu pred digitálnou hotovosťou nepodarilo vytvoriť.

„Oznamujeme Vám prvé vydanie Bitcoinu, nového elektronického peňažného systému, ktorý využíva sieť peer-to-peer, aby zabránil viacnásobnému míňaniu. Je úplne decentralizovaný, bez servera alebo centrálnej autority.“

Satoshi Nakamoto, ohlásil Bitcoin na SourceForge (9. januára 2009).

Najdôležitejším bodom Satoshiho diela bolo to, že našiel spôsob, ako vybudovať decentralizovaný digitálny hotovostný systém. V deväťdesiatych rokoch došlo k mnohým pokusom o vytvorenie digitálnych peňazí, ale všetci zlyhali.

Po tom, čo všetky centralizované pokusy zlyhali, sa Satoshi pokúsil vybudovať digitálny hotovostný systém bez centrálneho subjektu. Rovnako ako sieť peer-to-peer pre zdieľanie súborov. Toto rozhodnutie nakoniec stalo za zrodením kryptomeny. Práve to boli chýbajúce kusy, ktoré Satoshi použil pre zrealizovanie digitálnej hotovosti.

Ak chcete vytvoriť digitálnu hotovosť, potrebujete platobnú sieť s účtami, ich zostatkami a transakciami. Jedným z hlavných problémov, ktoré musí každá platobná sieť riešiť, je zabrániť takzvanému viacnásobnému míňaniu: zabrániť tomu, aby jedna osoba minula rovnakú sumu viackrát. Obvykle sa o to stará centrálny server, ktorý vedie záznamy o zostatkoch na účtoch.

Decentralizovaná sieť tento server postráda. Preto potrebujeme, aby túto prácu vykonal každý uzol siete. Každý uzol v sieti potrebuje zoznam so všetkými transakciami, aby skontroloval, či sú nasledujúce transakcie platné alebo sa pokúšajú zdvojnásobiť výdavky. Ale ako môžu tieto uzly udržiavať súlad v takýchto záznamoch?

Ak sa uzly siete nezhodnú len na jednom jedinom, menšom zostatku, celá transakcia je prerušená. Potrebujú absolútnu zhodu. Zvyčajne sa jednoducho použil ústredný orgán, ktorý vyhlási správny stav zostatkov na účte. Ale ako sa bez ústredného orgánu môže dosiahnuť zhoda?

Nikto netušil, dokedy sa z ničoho nič nezjavil Satoshi. V skutočnosti nikto neveril, že to bolo vôbec možné. Satoshi to však dokázal. Jeho hlavnou inováciou bolo dosiahnutie zhody

bez ústredného orgánu. Blockchain bol tým riešením – časť, ktorá urobila riešenie vzrušujúcim, fascinujúcim a pomohlo mu dobiť svet.

V roku 2017 bude už náročné nájsť veľkú banku, účtovnú firmu, poprednú softvérovú spoločnosť alebo vládu, ktorá nerobí žiaden výskum v oblasti Kryptomien, alebo nepublikuje o ňom svoje výsledky a objavy, alebo nezačína s takzvaným Blockchain projektom.

Kryptomena a prečo je riešením pre finančný trh?
Kryptomena je vlastne obdobou klasických peňazí, len sú prevedené do digitálnej podoby na internete. Pri jej porovnaní s klasickými menami (FIAT mena ako napr.: USD, EUR, CZK atď.) je základný rozdiel v tom, že žiadna skupina alebo indivíduum nemôže zvýšiť množstvo kryptomeny v obehu (pri súčasných klasických menách naopak zvyšuje počet peňazí v obehu centrálna banka a komerčné banky podľa vlastného uváženia). V prípade Bitcoinu je počet daný na pevných 21 miliónov Bitcoinov (presne je to 20 999 999,9769). Vzhľadom na to, že digitálna mena sa nijako netlačí, jej protokol stráži zložitý matematický algoritmus, ktorý rozhoduje, koľko meny sa v priebehu času emituje do obehu. Vďaka tomu kryptomena nepozná pojem inflácia.

„Kryptomeny nepoznajú hranice a regulácie klasických FIAT peňazí.“

Kryptomenu Bitcoin môžete zakúpiť za iné reálne peniaze alebo vymieňať za ďalšie virtuálne meny atď. Hlavným účelom týchto mien je rýchle zaplatenie služieb či produktov na internete (a stále častejšie i mimo neho), a to s minimálnim poplatkom.

Virtuálnych mien je nespočetne veľa, tak, ako existuje napríklad euro, dolár alebo libra, tak aj vo svete kryptomien existuje Bitcoin, Litecoin, Namecoin, Dogecoin a mnoho ďalších. Sú obchodovateľné na burze, a teda majú reálnu hodnotu. Každá z týchto digitálnych mien sa od seba v niečom technologicky odlišuje, či už spôsobom ťažby, maximálnym množstvom, alebo tým, čo predstavuje.

Prostredníctvom kryptomeny môžete prenášať tisícky eur z jednej krajiny do druhej s poplatkom menej ako 5 centov a prakticky okamžite. Ak to porovnáme s platbou prostredníctvom bankového prevodu, budete musieť čakať celý deň a zaplatíte poplatok niekedy až 1-3 % z čiastky prevodu (ak ide o zahraničnú platbu). Okrem toho, banka bude registrovať, že sa koná presun peňazí, zatiaľ čo u kryptomeny nemá nad takouto transakciou dohľad.

„Je jasné, že je vo všetkých aspektoch rýchlejšia, lacnejšia a transparentnejšia ako všetky existujúce postupy, ktoré dnes máme.“

David Whiteing

Revolučné vlastnosti
Ak sa nad tým všetkým naozaj zamyslíte, Bitcoin, ako decentralizovaná sieť uzlov, ktoré udržujú súlad o účtoch a bilanciách, je omnoho viac skutočnou menou ako len číslom, ktoré vidíte na bankovom účte.

Kryptomeny sú v podstate záznamy o tokene v decentralizovaných databázach. Sú nazývané KRYPTOmenami, pretože proces schválenia je zabezpečený silnou kryptografiou. Kryptomeny sú postavené na kryptografii. Nie sú chránené ľuďmi alebo dôverou, ale matematikou. Je viac pravdepodobné, že na váš dom padá asteroid, než že je ohrozená adresa Bitcoin.

Vlastnosti kryptomien môžeme rozdeliť medzi transakčné a peňažné. Väčšina kryptomien zdieľa spoločný súbor vlastností, nie je to však skalné pravidlo, že to platí pre všetky.

Transakčné vlastnosti:

Nezvratná: Ak sa raz transakcia potvrdí, už nemôže byť zrušená. Nikomu a nikým. Ani Vami, ani vašou bankou, ani prezidentom Spojených štátov, ani Satoshim, ani vašim baníkom. Nikým. Ak ste už raz poslali peniaze, poslali ste ich nadobro, bodka. Nikto vám nepomôže. Ak ste odoslali svoje finančné prostriedky podvodníkovi, alebo ich ukradol hacker z vášho počítača, sú preč.
Používa pseudonymá: Transakcie a účty nie sú spojené s reálnymi identitami. Bitcoiny Vám prídu na takzvané adresy, ktoré sú náhodne vygenerované reťazce znakov (približne 30 znakov). Zatiaľ čo tok transakcií je možné sledovať, nie je nutné s týmito adresami spájať pravé identity užívateľov.
Rýchlo a celosvetovo: Transakcie sa v sieti šíria takmer okamžite a potvrdia sa za pár minút. Pretože sa odohrávajú v globálnej sieti počítačov, sú úplne nezávislé na vašej fyzickej polohe. Nezáleží na tom, či posielate Bitcoin svojmu blížnemu, alebo niekomu na druhej strane sveta.
Bezpečná: Kryptomeny sú uzamknuté v kryptografickom systéme verejného kľúča. Iba majiteľ súkromného kľúča môže poslať kryptomenu. Silná kryptografia a mágia veľkých čísel zabraňujú narušeniu tejto schémy. Adresa Bitcoin je viac bezpečnejšia ako Fort Knox.
Bez zákazov a povolení: Nemusíte sa nikoho pýtať, keď chcete používať Kryptomenu. Je to softvér, ktorý si môže každý stiahnuť zadarmo. Po inštalácii môžete prijímať a odosielať Bitcoiny alebo iné kryptomeny. Nikto vám v tom nemôže zabrániť.
Peňažné vlastnosti:

Kontrolované dodávanie: Väčšina kryptomien obmedzuje dodávku svojich žetónov. V službe Bitcoin ich dodávka neustále klesá a časom dosiahne svoje konečné číslo. Počíta sa, že to bude niekedy okolo roku 2140. Všetky kryptomeny kontrolujú dodávku tokenov podľa plánu zapísaného vo svojom kóde. To znamená, že už dnes vie byť zhruba vypočítané, aká bude v budúcnosti peňažná ponuka a dopyt po danej kryptomene. Nič prekvapivé.

Žiadne dlhy: Fiatové peniaze na vašom bankovom účte vznikli dlhmi. Čísla, ktoré vidíte vo svojej účtovnej knihe, predstavujú len dlhy. Je to systém IOU („I owe you“– jednostranný právny úkon dlžníka adresovaný veriteľovi). Kryptomena nepredstavuje dlhy, predstavuje len samú seba.
Pre pochopenie revolučného vplyvu kryptomien treba zvážiť obidve typy vlastností. Bitcoin ako bezvýhradný, nezvratný a pseudonymný platobný prostriedok predstavuje útok na kontrolu bánk a vlád nad menovými transakciami ich občanov. Nemôžete niekomu brániť, aby používal Bitcoin. Nemôžete zabrániť tomu, aby niekto prijal platbu a taktiež nemôžete vrátiť späť odoslanú transakciu.

Ako peniaze s obmedzenými a kontrolovanými dodávkami, ktoré vlády, banky alebo akékoľvek iné centrálne inštitúcie nemôžu meniť, dokážu kryptomeny napadnúť rozsah menovej politiky. Dokážu tak odobrať kontrolu centrálnych bánk nad infláciou alebo defláciou tým, že manipulujú s peňažnou zásobou.

Tu sú v skratke ešte ďalšie všeobecné vlastnosti kryptomeny, ktoré už boli spomenuté vyššie:

Nie je manipulovateľná vládou ani štátom.
Poplatky pri transakciách sú o 80-90 % nižšie ako pri bežných menách.
Dá sa ľahko preniesť medzi štátmi, stačí na to aj obyčajný smartphone.
Na začiatku je podcenená, pričom sa správa ako zlato alebo striebro.
Čím viac mincí sa vyťaží, tým náročnejšie je ťažiť nové mince, zvyšuje sa obtiažnosť a tým aj cena mince.

Zdroj: bitcoindata.org