Elon Musk a jeho globálny internet by mohol pomôct kryptomenám

Podnikateľská celebrita Elon Musk nosí vo svojej hlave obrovské množstvo smelých vízií. Na rozdiel od ostatných však usilovne pracuje na ich uskutočnení. Okrem najznámejšieho projektu automobilky Tesla, ktorá má priniesť elektromobilitu masám, pracujú jeho firmy napríklad na transportnom systéme Hyperloop. V pláne je tiež v najbližších rokoch cesta na Mars, ktorú by mala uskutočniť spoločnosť SpaceX. Táto firma pracuje ešte na jednom projekte, ktorého cieľom je globálny internet. Space Starlink cielia na celosvetové pokrytie internetu prostredníctvom tisícov satelitov. Teraz sa na internete objavila zaujímavá téza o tom, že globálnemu internetu by mohol pomôcť tiež Bitcoin.

Elon Musk smelými víziami nešetrí

Prvý hmatateľný úspech zaznamenal SpaceX Starlink v máji tohto roku, kedy na obežnú dráhu vypustil prvých 60 satelitov. Jedná sa o zlomok konečného množstva. Spočiatku sa hovorilo o tom, že obežnou dráhou bude krúžiť 12 tisíc satelitov. Tento počet už schválili americké úrady. Teraz však vyšlo najavo, že medzinárodný orgán teraz spracováva žiadosť o ďalších 30 tisíc satelitov pre projekt SpaceX Starlink. Vypustenie testovacej várky však prebehlo úspešne. SpaceX Starlink cielia predovšetkým na odľahlé a menej dostupné oblasti, kde je pripojenie k internetu oveľa komplikovanejšie ako si v civilizovanej Európe dokážeme predstaviť.

Globálny internet už za niekoľko rokov

Globálny internet podľa aktuálnych plánov pokryje väčšinu zemského povrchu do roku 2025. Elon Musk tiež sľubuje, že výsledné pripojenie bude vďaka obrovskému rozsahu veľmi lacné. Náklady sa však odhadujú až na 10 miliárd dolárov, čo zo SpaceX Starlink činí najdrahšiu vesmírnu súkromnú iniciatívu v dejinách. Ambiciózny projekt má ešte jeden aspekt. Mohol by totiž pomôcť kryptoměnám. Virtuálne meny si dnes totiž veľmi zakladajú na tom, aby boli úplne decentralizované a nepodliehali tak žiadnej autorite.

SpaceX Starlink pomôže kryptoměnám
Zjednodušene ide o to, aby nejaká zo svetových vlád nebola schopná blockchain v prípade potreby odstaviť. Hoci by tento krok bol už dnes vďaka decentralizácii veľmi komplikovaný, rozhodla sa spoločnosť Blockstream pozdvihnúť zabezpečenia Bitcoin na novú úroveň. Nad severnou Amerikou totiž prevádzkuje päticu satelitov, ktoré poskytujú bitcoinovou sieť. Ich satelity však majú iba prenajaté, čo nie je ideálne. Na rad tak prichádza úvaha, že by podobné technológie mohli obsahovať Muskove satelity. Tisíce družíc by vytvorili skutočne decentralizovanú sieť. Snaha o cenzúru niektoré z kryptomien by razom začala byť márna. Nápadu navyše hrá do kariet aj fakt, že sám Elon Musk je otvoreným fanúšikom kryptomien.

Zdroj: cryptosvet.cz

Foto: businessinsider.com