Spoluzakladateľ Ripplu predal od roku 2016 XRP v hodnote 175 miliónov dolárov

O kryptomene Ripple sa toho popíše naozaj veľa. Ak sa pozrieme iba na TOP 10 kryptomeny, Ripple spolu s forkami Bitcoinu (Bitcoin SV a Bitcoin Cash) bývajú najčastejšie kritizovanými menami. V prípade XRP je dôvodov na túto kritiku hneď niekoľko, avšak veľká väčšina z nich vyplýva najmä z jednej charakteristiky Ripplu. Tou je extrémna centralizovanosť, ktorá je v prípade XRP vidno najmä na tom, aké veľké množstvo XRP drží tím za touto kryptomenou.

Spoluzakladateľ vo veľkom predáva

Jed McCaleb, ktorý nepochybne je jednou z veľmi vplyvných kryptomenových osobností, predáva svoje XRP už od roku 2016. Spoluzakladateľ kryptomeny Ripple a takisto aktuálne jedna z popredných osobností za spoločnosťou Stellar Development Foundation stihla za 4 roky predať XRP v hodnote až 175 miliónov dolárov. V prepočte na XRP to činí viac ako 819 miliónov XRP, čo je však menej ako desatina toho, koľko Jed McCaleb na začiatku dostal. Celkovo mal totižto pri vzniku OpenCoinu (ktorý sa neskôr stal kryptomenou Ripple), dostať až 9 miliárd XRP tokenov.

Prvý kvartál roku 2020 predal Jed XRP v hodnote až 26,37 milióna dolárov. V porovnaní s predošlými štyrmi rokmi, predal za jeden kvartál Jed viac XRP iba za štvrtý kvartál roku 2018. Navyše posledné týždne predáva v priemere 2,1 milióna XRP tokenov denne, čo je výrazný nárast oproti predošlým mesiacom a rokom.

Pomaly, ale isto

Aj napriek tomu, že Jed predáva čoraz viac XRP tokenov, sám tvrdí, že jeho predaje ani zďaleka nemajú vplyv na cenu XRP.

„Myslím si, že minulosť nám ukázala, že tieto predaje nemajú žiadny vplyv na trh. Od začiatku som úplne otvorene hovoril o tom, že budem pomaly, ale isto, predávať svoje XRP.“

Tak znelo vyjadrenie zo strany aktuálneho hlavného vývojára pre Stellar Development Foundation. Napriek tomu však jeho počin vzbudzuje pozornosť kryptomenovej komunity. Prečo sa snaží Jed McCaleb zbaviť svojich XRP tokenov? Prečo tak robí v čoraz väčších množstvách? Otázok by sa samozrejme našlo hneď niekoľko. Jednou z tých, na ktoré pravdepodobne nikdy nedostaneme odpoveď je však aj tá, ktorá sa pýta na celkový počet XRP, ktoré aktuálne Jed vlastní. Nikto totižto nevie, koľko z pôvodných 9 miliárd XRP tokenov je stále v jeho vlastníctve.

Podľa Jeda by však toto nemalo predstavovať pre nikoho problém. Obzvlášť, ak sa samotný tím za XRP zbavuje oveľa väčšieho množstvo XRP tokenov, ako on. Aspoň to tvrdil na svoju obhajobu pre portál Cointelegraph. Jedno je však isté. Jed McCaleb predáva svoje XRP stále rýchlejšie a rýchlejšie. Aj napriek tomu, že vopred hovoril, že sa dá takéto správanie z jeho strany očakávať, rastúci počet predajov XRP tokenov zo strany Jeda McCaleba so sebou prináša viac otázok ako odpovedí.

Zdroj: kryptotrejder.sk

Foto: beincrypto.com