Záhadné zmiznutie zakladateľa Bitcoinu v roku 2011 – Prečo odvtedy o sebe nedal vedieť?

Zakladateľ Bitcoinu bol údajne jeden z najmúdrejších ľudí na svete. V roku 2011 ale náhle zmizol a odvtedy o ňom nikto nevie. Nie je žiadne tajomstvo, že v roku 2009, 2010 a v časti z roku 2011 bol Satoshi Nakamoto nielen aktívny v budovaní BTC siete, ale aj komunity.

Na fóre bitcointalk v rokoch 2009 a 2010 publikoval takmer 600 postov, v ktorých sa snažil ľudom vysvetliť, o čom Bitcoin je a prečo by sme ho mali používať. V roku 2011 sa ale jeho peňaženky záhadne stali neaktívne, rovnako odvtedy nenapísal žiadnu správu, resp. nedal o sebe vedieť. Čo môže byť za týmto záhadným zmiznutím? Je niekoľko teórií, prečo sa tvorca zo dňa na deň rozhodol zmiznúť.

Teória 1: Po splnení cieľu plánoval skončiť

Satoshi Nakamoto bol metodický a precízny muž. Podľa jeho dokumentov, ktoré nám zanechal, môžeme usúdiť, že išlo o veľmi rozumného a vzdelaného človeka. Len v priebehu 2 rokov sa mu podarilo vybudovať komunitu prvých niekoľko desiatok tisíc nadšencov do kryptomien. Týmto osobám, ktoré sa zaujímali o Bitcoin, sa snažil vždy pomôcť a na fóre aktívne odpovedal na ich otázky. Prišiel moment, kedy si povedal, že svoj cieľ už splnil a ďalej sa nemusí starať o Bitcoin a jeho ďalšie fungovanie? Satoshi Nakamato bol naposledy aktívny pri verzii BTC 0.3.19.

Teória 2: Veľa podobností s Wikileaks

Keďže sa presne nevie či zakladateľom BTC bola jedna osoba, alebo spoločnosť, tak môžeme špekulovať nad tým, že Bitcoin mohla založiť aj skupina ľudí. Nie je žiadnou neznámou, že organizácia Wikileaks v histórii pracovala na veľa projektoch, ktoré mali vziať moc vláde a vrátiť ju ľuďom. Úplne totožný cieľ mal aj zakladateľ Bitcoinu. Wikileaks je posledné roky prakticky nonstop monitorovaná vládou USA, ktorá stráži všetky jej kroky tak, aby neunikli tajné informácie, na ktoré verejnosť nie je pripravená. Ak by Bitcoin založila Wikileaks, môže byť za náhlym odchodom tvorcu strach z prenasledovania vládnymi silami USD?

Teória 3: Išlo o náhodu

Satoshi Nakamato mohla byť obyčajná osoba, akou je každý z nás. Mohlo ísť o niekoho, kto mal strach zo súčasného finančného systému a chcel sa vyhnúť možným vládnym reguláciám. Rozhodol sa tak založiť jednoduchý systém pre posielanie peňazí po celom svete. Alebo možno len chcel posielať svojim kamarátom a blízkym peniaze tak, aby to nemuselo ísť cez banku. Prečo sa ale zo dňa na deň vyparil bez toho, aby dal o sebe vedieť? Môže byť za tým napríklad nejaká smrteľná choroba, ktorá ho nakoniec skolila?

Teória 4: Bitcoin nemal byť vytvorený

Nie je žiadnou neznámou, že takmer po celom svete je prísne zakázané vytvárať si vlastné meny či platidlá. Rovnako tento zákon platí aj pre digitálne meny. Už v roku 2011 bola kryptomenová komunita pomerne rozšírená. Je dosť možné, že sa informácia o tom, že existuje Bitcoin, dostala do povedomia aj vyššie postaveným vládnym predstaviteľom, a tí okamžite nariadili zastaviť ďalší rozvoj Bitcoinu. Satoshi Nakamato bol chytený a v tajnosti odsúdený na doživotie tak, aby už nikdy nemohol pracovať na rozvoji Bitcoinu.

Záver:

Nikto presne nevie, kto je anonymným zakladateľom BTC. Veľa dôkazov ale môže nasvedčovať tomu, že ide o občana USA. Napríklad White Paper bol napísaný v angličtine alebo všetky príspevky na BTC fóre od zakladateľa boli písané v čase, kedy je v USA deň. Čo ale vieme s istotou – neznámy zakladateľ si od vytvorenia Bitcoinu nevybral zo svojej peňaženky ani jednu transakciu, ktorú by zamenil za doláre. To znamená, že celú prácu robil zadarmo. A čo si myslíte vy? Prečo tajomný tvorca len tak zo dňa na deň záhadne zmizol?

Zdroj: kryptomagazin.sk

Foto: thenextweb.com