Profesor z Cambridge: „Bitcoin je ekonomický zázrak!“

Dr. Garrick Hileman – ekonomický historik na University of Cambridge a London School of Economics, v rozhovore pre CNN vysvetlil, že Bitcoin je ekonomický zázrak.

„Veľa ekonómov Bitcoin odpísalo, ako neperspektívnu formu peňazí, niečo, čo nikdy nedosiahne taký level adopcie, aký má dnes. V súčasnosti už podľa odhadov existuje 5-10 miliónov aktívnych užívateľov kryptomien. To je podľa mňa malý ekonomický zázrak.“

Povedal Dr. Hileman.

Čo Bitcoin reprezentuje

Bitcoin je prvá forma decentralizovaných peňazí na svete, udržateľ hodnoty odolný voči cenzúre a manipulácii centrálnymi entitami, autoritami a vládami.

Táto decentralizovaná štruktúra umožňuje prenos peňazí priamo medzi dvoma užívateľmi bez potreby prostredníka (banky). Sieť Bitcoinu vytvára vlastnú ekonomiku. Zatiaľ čo centrálne banky a finančné inštitúcie sa začínajú báť zmeny, ktorú Bitcoin prináša, Bank of Finland odporúča študovať túto úžasnú štruktúru.

V článku s názvom „Monopol bez monopolu: Ekonomická analýza platobného systému Bitcoin“ ekonóm z Bank of Finland napísal:

„Bitcoin nie je regulovaný. Nemôže byť regulovaný. Neexistuje dôvod, prečo ho regulovať. Systém je viazaný na vlastný protokol a poplatky za transakcie si určujú sami užívatelia nezávisle na mineroch. Dizajn Bitcoinu ako ekonomického systému je revolučný a ekonómov by zaujal aj v prípade, že by nefungoval. Jeho očividná funkčnosť a využiteľnosť by mala povzbudiť ekonómov, aby študovali túto úžasnú štruktúru.“

Globálny impakt

Bitcoin mal v posledných jedenástich mesiacoch obrovský dopad na globálny finančný systém a v budúcnosti bude naďalej transformovať finančný priemysel. Inštitucionálni investori sa už začínajú sťahovať na trh s Bitcoinom. Svedčí o tom aj plánované zalistovanie Bitcoin futures na burzách CME a CBOE.

Šéf firmy coinbase – Brian Armstrong – prezradil, že inštitúcie majú pripravených desať miliárd dolárov! Všetky tieto peniaze čoskoro poputujú do Bitcoinu a pravdepodobne výrazne zvýšia jeho hodnotu. Tento rok vzniklo viac než sto hedge fondov, ktoré obchodujú výhradne s kryptomenami. Ešte viac tradičných investorov pokukuje po možnostiach nákupu.

Zdroj: kryptomagazin.sk

Autor: Samuel Slavkovský

Leave a Reply