Bitcoin Pizza Day oslavuje 10 rokov: 10 faktov, ktoré by ste mali o tejto udalosti vedieť

Dňa 22.5 slávil kryptomenový svet pomerne zaujímavý míľnik. Pred 10 rokmi totižto prebehla prvá oficiálna platba, ktorá bola sprostredkovaná prostredníctvom Bitcoinu. Kedže ide o 10. výročie, tak si dnes povieme 10 zaujímavých faktov, ktoré by ste o tejto transakcii mali vedieť.

1.Dňa 22.5.2010 bol Bitcoin použitý prvý krát ako oficiálny platobný prostriedok, kedže bol použitý na nákup dvoch pízz.

2.Programátor z Las Vegas s koreňmi v Maďarsku, Laszlo Hanyecz, zaplatil za dve John Papa´s pizze dokopy 10 000 BTC.

3.V tento deň roku 2017, bola hodnota týchto dvoch pízz zhruba 21 miliónov dolárov.

4.V roku 2018 to už bolo až 82 miliónov dolárov a minulý rok bola hodnota týchto dvoch pízz zhruba 80 miliónov dolárov.

5.Ku dnešnému dňu zaplatil Laszlo Hanyecz za dve pizze v prepočte 91 miliónov dolárov.

7.Laszlo Hanyecz danú kúpu neľutuje. Aspoň tak zneli jeho vyjadrenia pre niekoľko rôznych portálov. Tým povedal, že v čase kúpy mal Bitcoin hodnotu menšiu ako 0,008 dolárov a preto si kúpil dané pizze v hodnote 25 dolárov za 10 000 BTC.

8.Rovnako je Laszlo presvedčený, že aj vďaka jeho kúpe sa Bitcoin postupne stáva viac a viac používaný. Verí preto, že sa zapísal do kryptomenovej histórie, čo je podľa jeho slov viac, ako daných 10 000 BTC.

9.Napriek tomu, že to znie priam neskutočne, Laszlo Hanyecz spravil ešte jednu podobnú transakciu. V roku 2018 opäť si opäť kúpil 2 pizze. Tentokrát však zaplatil 0,00648 BTC a využil na to Lightning Network. Ako sám povedal, išlo opäť o pokus, ktorý ho v tomto prípade stál „iba“ 62 dolárov.

10.V čase ATH mala táto transakcia celkovú hodnotu takmer 200 miliónov dolárov (za 2 pizze!).

Laszlo Hanyecz patrí nepochybne medzi najzaujímavejšie osobnosti vrámci kryptosveta. Napriek tomu, že sa preslávil najmä kvôli kúpe dvoch pízz, jeho prítomnosť v kryptosvete určite pomáha ku masovej adopcii. „Bitcoin Pizza Guy“ to totižto dotiahol niekoľko krát do rôznych popredných denníkov a magazínov, čím pomáha šíriť osvetu o kryptomenách.

Zdroj: kryptotrejder.sk

Foto: publish0x.com