Čína bude testovať digitálny yuan počas olympiády 2022

O progrese čínskej digitálnej meny (DC/EP) informujeme takmer každý týždeň. Je na to však pádny dôvod, kedže sa tejto CBDC veľmi darí a postupuje vpred naozaj výrazne. Rovnako hrá v prospech tejto meny aj fakt, že People´s Bank of China (centrálna banka Číny), o vývoji pravidelne informuje vo svojich reportoch a správach. To pomáha nielen s transparentnosťou tohto projektu, ale takisto aj s jeho kredibilitou. Podľa najnovších správ je tento projekt už na toľko rozvinutý, že k jeho veľkému testovaniu môže prísť už na olympiáde v Pekingu.

Zimné olympijské hry aj s CBDC

Podľa agentúry Reuters sa Sun Guofeng, šéf oddelenia pre monetárnu politiku centrálnej banky Číny vyjadril, že momentálne nie je žiadny konkrétny rozvrh a plán pre vydanie CBDC. Jeho aktuálne vyhlásenia však poukazujú na to, že PBoC plánuje dať dokopy vlastnú digitálnu menu ešte pred zimnými olympijskými hrami, ktoré sa uskutočnia v Pekingu 2022. Práve tam by malo dôjsť k rozsiahlemu testovaniu spôsobilosti, bezpečnosti a takisto aj funkčnosti tejto meny. V prípade úspechu by mohol celý projekt naberať veľmi reálne kontúry na celoštátnej úrovni.

PBoC neberie nič naľahkú váhu, čo potvrdzuje aj rozsiahle testovania, ktoré sa už deje vo viacerých mestách. Pilotné testy pôvodne začali v 4 mestách (Shenzhen, Suzhou, Xiongan a Chengdu), pričom sa iba pred nedávnom rozšírili do ďalších miest ako Peking, Tianjin, Hebei či dokonca do územia okolo Hong Kongu. Je teda jasné, že testy prebiehajú tak ako majú, pričom má aktuálne centrálna banka Číny testovať najmä bezpečnosť a rýchlosť malých retail transakcii.

Navyše, pokrok testovania v daných mestách sa dá vnímať napríklad aj na takých informáciách, ako úspešnosť a rast daných vývojárskych tímov. Napríklad iba v meste Shenzhen bolo len pred pár dňami pridaných do DC/EP testovacieho tímu niekoľko nových pozícii, ktoré majú byť čoskoro obsadené odborníkmi na blockchain, kryptomeny a digitálne meny ako také. Aj takéto detaily poukazujú na to, že pilotné testovanie zatiaľ prebieha podľa očakávaní.

Stále však platí, že viac oficiálnych informácii o tom, ako by mal testovanie počas olympijských hier prebiehať, nebolo zverejnených. Treba však ale dodať, že na to má čínska národná banka ešte 2 roky, aby svoju CBDC na to nielenže pripravila, ale takisto aj dostatočne informovala verejnosť o tom, ako sa bude táto digitálna mena využívať.

Zdroj: kryptotrejder.sk

Foto: kurzy.cz