Čo je Lightning Network? Pomôže preťaženému blockchainu?

Bitcoinu už nikto nikdy nevezme fakt, že sa jedná o najstaršiu kryptomenu, ktorá celé blockchainové šialenstvo odštartovala. Možno napriek tomu, alebo skôr práve preto trpí Bitcoin niektorými neduhy.

Tým najpálčivejším je Bitcoin škálovateľnosť, ktorý bráni väčšej miere adopciu Bitcoin. Sieť je aktuálne silne preťažená a tým pádom veľmi pomalá. S transakciami sú navyše spojené značné poplatky. Platby Bitcoin kvôli tomu nie sú príliš praktické. Predstavte si, že namiesto niekoľkosekundovej platby klasickou platobnou kartou by ste čakali 40 minút než by sa transakcia potvrdila. Napriek tomu je dosť možné, že v budúcnosti sa platby BTC stanú pomerne ľahkými, jednoduchými a rýchlymi. Vyriešiť by to mala takzvaná blesková sieť. Dnes sa na to, čo je Lightning network pozrieme podrobnejšie.

Čo je Lightning network?

Za konceptom Lightning Network stojí Josehp Poon a Thaddeus Dryja, ktorí na projekte pracujú už od roku 2015. Hlavnou ideou bolo pomôcť preťaženému blockchainu Bitcoin. Kryptomeny sú totiž zo svojej povahy úplne transparentné a preto sa každá transakcia poctivo zaznamenáva do verejne dostupnej úradnej knihy. Problém je však v tom, že transakcií prichádza enormné množstvo a k uvoľneniu jedného bloku dochádza iba raz za zhruba 10 minút. To reálne znamená, že Bitcoin za jednu sekundu zvládne spracovať iba dve až 7 transakcií. Pre porovnanie – platobné systémy spoločností Visa a Mastercard odbaví každú sekundu rádovo tisíce požiadaviek. Poona a Dryje preto napadlo blockchain odľahčiť.

Hlavný problém – Bitcoin škálovateľnosť

Princíp Lightning network vychádza z nápadu vybudovať nad existujúcim blockchainom Bitcoin ešte jednu vrstvu. Systém funguje v režime peer-to-peer a medzi užívateľmi buduje špeciálne kanály. Skrze tieto kanály si potom používatelia môžu jednoducho zasielať transakcie. Na hlavnom blockchaine by v tomto prípade bola zapísaná len informácia o otvorení daného kanálu. Pretože transakcie vykonávané v rámci kanáli nepotrebujú na vykonanie globálny konsenzus, môžu byť skutočne okamžité. Ich uskutočňovanie potom bude prebiehať skrze takzvané chytré kontrakty.

Dôležitou súčasťou Lightning Network sú tiež takzvané multi-signature peňaženky. V praxi budú fungovať tak, že platobný kanál sa otvorí iba v prípade, že obaja užívatelia takú peňaženku majú a nahrali tu nejaké prostriedky. Peňaženka funguje ako trezor, v ktorom sú kryptomeny uložené. Dve alebo aj viac strán môžu cez tento kanál vykonať akékoľvek množstvo transakcií. Vo chvíli, keď sa rozhodnú činnosť kanála ukončiť, konečné zostatky sa zapíšu na hlavnej blockchain sieti. Transparentnosť vďaka tomu zostáva zachovaná.

Väčšia adopcia Bitcoin za dverami?

Namiesto potenciálne desiatok alebo možno aj stoviek zápisov tak blockchain zaeviduje iba dve transakcie. Jednu pri otvorení kanálu a druhú pri jeho uzavretí. To hlavnému blockchainu nielen Bitcoin, ale výhľadovo tiež ďalším kryptoměnám pomôže výrazne znížiť súčasnú záťaž. V prípade masívnejšieho rozšírenia Lightning Network navyše nebude nutné otvárať kanál medzi každými jednotlivými užívateľmi.  Jednotlivé kanály môžu fungovať ako spojovacie body. Sprostredkovatelia však musia mať na peňaženkách uložené dostatočné množstvo prostriedkov.

Lightning Network teda môže byť perfektným liekom na Bitcoin škálovateľnosť, ktorý vývojárov zamestnáva už roky. Ďalšou výhodou sú prakticky okamžité transakcie. Lightning Network sa preto zdá ako ideálne riešenie pre mikrotransakcie. Sieť by totiž umožnila, aby bolo možné Bitcoin pohodlne zaplatiť za nákup v obchode. V tomto prípade by sa adopcia Bitcoin pravdepodobne masívne rozšírila. Lightning Network však má aj svoje negatíva. Ide napríklad o to, že na úspešné vykonanie transakcie musia byť s príjemcom online. To súčasný systém nevyžaduje. Sieť tiež nie je príliš vhodná pre realizáciu veľkých prevodov. Dá sa teda očakávať, že veľké transakcie sa budú aj naďalej zapisovať priamo na blockchain.

A ako to s Lightning Network vyzerá dnes?

V marci minulého roka spoločnosť Lightning Labs oznámila, že prvé beta príde už veľmi skoro. Dnes sa systém už pomaly rozbieha. Aktuálne sú postupne implementované jednotlivé protokoly. Vyzerá to ale nádejne. Podľa dostupných údajov bolo v januári 2019 otvorené už 24 tisíc platobných kanálov. Celý systém sa však aktuálne stále ladia. Isté je však to, že Lightning Network má obrovský potenciál priniesť platby Bitcoin masám.

Zdroj: cryptosvet.cz

Foto: cryptonomist.ch