Kauza PlusToken – zakladatelia najväčšieho kryptomenového podvodu idú pred súd

Najväčší kryptomenový podvod v dejinách už našťastie dávno skončil, avšak to si nemôžu povedať predstavitelia tohto podvodu, ktorí majú teraz pred sebou množstvo súdnych sporov a pravdepodobne aj dlhé roky za mrežami. Ide samozrejme o čínsky kryptomenový podvod s názvom PlusToken, z ktorého bolo včera oficiálne obvinených v Číne 6 hlavných predstaviteľov.

6 obvinených, 109 zatknutých

The People´s Procuratore of Xiangshui County v Číne začal v pondelok oficiálne pojednávanie so 6 obžalovanými v prípade PlusTokenu. Má ísť o zakladateľov a najužší okruh podvodníkov, ktorí začali celý podvod šíriť. Chen Shaofeng, Liu Jianghua, Lu Qinghai, Jin Xinghai, Wang Yin a Zhang Qin majú byť hlavnými podozrivými, ktorí sú v oficiálnych spisoch uvádzaní ako lídri celej Ponzi schémy.

Veci sa tak dali do pohybu potom, čo pred približne mesiacom zadržali čínske úrady až 109 členov tohto podvodu. Úrady pritom označili 27 zadržaných za hlavný tím, pričom zvyšných 82 zadržaných bolo širšou súčasťou tímu a patrilo medzi hlavných propagátorov podvodu.

Všetkým týmto členom sa malo úspešne dariť v šírení podvodného MLM (Ponzi schémy), do ktorej mali lákať najmä dôverčivých investorov. Tým boli sľubované veľké výnosy (od 10% do 30% mesačne), pričom rovnako malo byť investorom vyplácané aj za prilákanie nového kapitálu. Celý podvod bol pritom veľmi komplikovaný, keďže mal až 3 000 hierarchických levelov a v jednom bode až viac ako 2 milióny aktívnych investorov. Celkovo boli okradnutí o viac ako 40 miliárd yuanov (5,8 miliardy dolárov), čím sa PlusTokenu podarilo predbehnúť dovtedy najväčší kryptomenový podvod – OneCoin.

Ako sa z wallet aplikácie stal prepracovaný podvod

PlusToken nepôsobil v kryptomenovom svete vôbec dlho. Škody však za ten čas narobil viac ako dosť. Jeho počiatky sa datujú do roku 2018, kedy sa mali pridávať prví investori. Už do mája roku 2019 bolo celkovo v systéme zaregistrovaných viac ako 3 milióny používateľov.

Pôvodne malo pritom ísť iba o jednoduchú interest-bearing kryptomenovú peňaženku, ktorá mala poslúžiť investorom na držanie a zhodnotenie kapitálu. Ako sa však ukázalo neskôr, tak reálne sa podvodníkom za touto aplikáciou nepodarilo vytvoriť ani bezpečnú peňaženku, ani spôsob, akým by legálne zarábali peniaze.

Sľubované a garantované zisky z investovania a držania peňazí na jednom mieste sa tak hneď od začiatku premenilo na spanilú jazdu podvodníkov, ktorí si za menej ako rok a pol dokázali nakradnúť celkovo až takmer 6 miliárd dolárov. Už v júli roku 2019 pritom polícia zatkla prvých 6 členov PlusToken tímu, čo pomohlo rozpútať vlnu paniky a strachu medzi investormi, čím sa našťastie celý projekt úplne pochoval.

Dôveryhodnosť totižto prudko klesla a tak sa nepodarilo podvodníkom lákať nových ľudí do tímu, čo spôsobilo, že PlusToken skončil. Po viac ako ročnom vyšetrovaní sa iba pred mesiacom podarilo zatknúť ďalších 109 osôb, ktoré mali byť priamymi páchateľmi a ktorí budú teraz čakať na svoje súdne pojednávania.

Zdroj: kryptotrejder.sk

Foto: bits.media