Niečo nám uniká? Hodnota Bitcoinu zasa kopíruje cenu avokáda

Novinárka spravodajskej televízie Bloomberg vypustila do sveta trochu zvláštny tweet. Poukázala v ňom totiž na to, že cena Bitcoin opäť kopíruje cenový vývoj avokáda. Dôležité je pritom slovo opäť. Bizarné prepojenie totiž Bitcoin a avokádo vykazoval už v minulosti. Ku smole kryptomeny však cena avokáda aktuálne na mexickom trhu padá. Hodnota Bitcoinu je samozrejme daná mnohými faktormi a jej predikcia je neuveriteľne zložitá a často tiež nespoľahlivá. Príbuznosť ceny avokáda a Bitcoinu však vyvoláva otázky. Mohlo by sa sledovanie ceny avokáda v trhu jeho najväčšieho producenta stať tajomstvom k úspešnému predpovedanie ceny Bitcoin, alebo sa jedná len o náhodu, ktorá sa však objavuje už po niekoľkýkrát?

Bitcoin a avokádo v osobitnej symbióze

Faktom však je, že hodnoty oboch statkov sa navzájom silne kopírujú. Američania každú hodinu zjedia až jeden milión avokád. Ročný dovoz exotického ovocia v Spojených štátoch dosahuje 750 miliónov kilogramov. Obzvlášť zaujímavá je však iná vec. Už skôr totiž bola vypozorovaná súvislosť medzi cenami avokáda a Bitcoinu. Avokáda sa mimoriadnej obľube tešia medzi mladými ľuďmi, ktorí si toast bez tohto ovocia už asi ani nedokážu predstaviť.

V tejto súvislosti bol dokonca vyvinutý The Avocado toust index. Tento netradičný index meria, koľko avokádových toastov je v jednotlivých krajinách sveta potreba k zloženiu kaucie na byt. Výsledné hodnoty sa značne líšia. Napríklad v Mexiku je to iba 3 tisíc toastov, zatiaľ čo v Londýne takmer 25 tisíc.

Odvíja sa cena Bitcoin od konzumentov avokád?

Mladí ľudia tiež patria medzi vekovú skupinu, ktorá má s kryptomenami najbohatšie skúsenosti. Ľudia vo veku 18 až 34 rokov tvoria až 57 percent celej bitcoinové komunity. Sú teda mileniálovia tí, ktorí stoja za rastom cien ako avokáda, tak tiež Bitcoinu. Vylúčiť to nemôžeme.

Jasný vzťah medzi cenou najpopulárnejšej kryptomeny a exotického ovocia je zrejmý len pri letmom pohľade na graf. Obe komodity totiž rastú ako cez kopirák. Do budúcnosti bude tento trend pravdepodobne pokračovať. Prezident Donald Trump totiž plánuje na väčšinu dovozov z Mexika uvaliť nové tarify.

Najprv pôjde o clo vo výške 5 percent, postupne sa však bude navyšovať až ku 25 percentám. Absolútnu väčšinu avokád pritom Spojené štáty dováža práve z Mexika. Tlaky na rast jeho ceny tak budú pretrvávať. Už minulosť navyše ukázala, že nevyspytateľná politika Trumpovej administratívy nahráva alternatívnym platobným prostriedkom.

Zdroj: cryptosvet.sk

Foto: news.bitstarz.com